Kabullenmenin İyileştirici Gücü

Merhaba,

          Belirsizliğin, hayatımızın gündeminde olduğu günler yaşamaktayız. “Geleceğin nasıl şekilleneceğini kestirememek”, “geleceğe dair kontrolü hissedememek” bizi en çok zorlayan kavramlar arasında yer alır.

          Yaşanan bu sürecin hayatımızdaki etkileri kişiden kişiye değişmekle beraber, pek çok kişinin hissettiği temel bir duygu var o da “kaygı”. Kaygı, kişinin korku verici veya tehdit edici bir duruma karşı vermiş olduğu ruhsal ve bedensel bir tepkidir. Kimi kaygının yarattığı etkileri bedensel olarak yaşarken, kimi ise ruhsal dünyasında çeşitli zorlanmalar yaşamaktadır. Kaygının bedensel etkileri somut bir şekilde fark edilirken, ruhsal etkileri kimi zaman gözden kaçabilir. Kişinin yaşadığı duygusal süreçleri doğru yorumlaması ve değerlendirmesi son derece önemlidir.

           Kişinin kendini fark etmesi yani duygularının, düşüncelerinin farkında olması her zaman kolay olmayabilir. Hatta kimi zaman kişinin kedine, benliğine bu denli yaklaşması korkutucu bile olabilir. Önemli olan kişinin, burada bir “direnç” varsa onu fark etmesidir. Aşamadığınızı ya da değiştiremediğinizi düşündüğünüz bazı alanlarda durup bir nefes alıp, sizi o yolda gitmekten alıkoyan neler var onu fark etmekte fayda var.

            Yaşadığımız gündemle beraber pek çok kişinin hayatındaki “öncelikler değişti” ve buna bir anda ayak uydurmak da, oldukça emek isteyen bir süreç haline geldi. Bu noktada belki de benliğinize dair fark edeceğiniz birkaç nokta ön plana çıkmış olabilir. Değişikliklere karşı ne kadar açıksınız, ne kadar kontrolü elden bırakabiliyorsunuz, kontrolü bırakırken hangi duyguları hissediyoruz? Kaygı, korku, öfke gibi pek çok duygu benliğinizi çoktan kontrol altına almış olabilir mi? Kontrolü kaybetmemeye çalışırken acaba “şimdi”yi kaçıyor olabilir misiniz?

             Dr. Tara Swart’ın dediği gibi, beynimizin çalışma şeklini değiştirirsek yaşamlarımızı dönüştürebiliriz. Bunun için yapılması gereken birkaç madde var;      

  1. Potansiyelinizi geliştirmek için otomatik pilottan çıkın,
  2. Enerjinizi en derin değerlerinize ve tutkularınıza yönlendirin,
  3. Elde etmeyi istediğiniz şeyleri görselleştirin,
  4. Hayata güvenle tutunun, korkulardan ve olumsuz düşüncelerden kaçının

            Zihnimizin kontrolü bizim elimizde. Unutmayın, beyin duyduğuna inanır! Beyninize ilettiğiniz mesajı değiştirdiğiniz zaman yaşamınızın da değiştiğini göreceksiniz. 

           Sağlıklı günlerde görüşmek üzere…